Jakie okna wybrać

Kupno okien do domu to inwestycja warta nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby dobrze wybrać, musimy sprecyzować nasze oczekiwania. Planując zakup okien do własnego domu, na początku zwykle zadajemy sobie py­tanie, z jakiego materiału po­winny być one wykonane. Choć bezpośrednio wiąże się to z ich ceną, odgrywa drugoplanową rolę. Trafny wybór polega bo­wiem na kupieniu okien, które przede wszystkim są funkcjo­nalne oraz mają odpowiednie parametry. Kupuje się wszak cały produkt, a nie jego ele­menty składowe. Dlatego naj­ważniejsze cechy i parametry techniczne dostępnej na rynku stolarki porównamy na podsta­wie dwóch najpopularniejszych w domach jednorodzinnych ro­dzajów okien, czyli drewnia­nych i plastikowych. Okna muszą się łatwo zamy­kać i otwierać, a więc nie mo­gą się wypaczyć. Muszą być zaporą dla złodzieja, a także chronić wnętrze domu przed
wiatrem i deszczem – czyli być szczelne. Jeśli dom stoi w hałaśliwej okolicy – po­winny też izolować wnętrze od hałasu. Muszą zatem być ciche, szczelne, a ich ramy – sztywne.
Na sztywność okien drewnianych największy wpływ ma gatunek drewna, z jakie­go zostały wykonane. Aby za­pewnić dostateczną wytrzyma­łość ram i skutecznie zamoco­wać w nich zawiasy, powinno się stosować drewno o cięża­rze właściwym nie mniejszym niż 450 kg/m3. Ciężkie drewno ma większą gęstość, dzięki cze­mu jest twardsze i mocniejsze. Najpopularniejszym surowcem na okna jest sosna – drewno stosunkowo tanie i o dobrych parametrach wytrzymałościowych. Jej egzotyczną odmiana jest meranti, które ma ko­lor bardzo zbliżony do mahoniu. Najtańszym surowcem jest świerk – musi jednak być od­miany górskiej, nie nizinnej. Najlepszym drewnem spośród gatunków iglastych jest mo­drzew – odporny i wytrzyma­ły, ale ponieważ występuje dość rzadko, jest drogi. Najtwardszy i najmocniejszy, ale też naj­droższy jest dąb.

Cześć, mam na imię Rozalia i jestem agentem nieruchomości. Od długiego czasu prowadzę tego bloga i jestem bardzo zadowolona z tego, iż tak dużo ludzi go odwiedza. Ciekawostki i informacje ze świata nieruchomości na prawdę robią duże wrażenia! Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do kontaktu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *